Najprostsze rzeczy często mają w sobie największą moc. Dowodem na to może być zwykła, świadoma przerwa. Zaobserwuj naturę, a zobaczysz, że każdy ptak, motyl czy kot od czasu do czasu zdaje się nie robić zupełnie nic konkretnego. Po prostu staje lub siada, może rozgląda się wokoło.
Również dla człowieka tego rodzaju pauza może stać się tak naturalna jak oddychanie. Właściwie robimy to cały czas, ale sęk w tym, by robić to intencjonalnie – wtedy przynosi to wspaniałe skutki! Zauważ, że pauzy pojawiają się w Twoim życiu w bardzo odpowiednich momentach, mimo, że czasami umysł próbuje Ci usilnie wmówić coś innego. Korki na drodze, kolejki, spóźnione autobusy – czemu nie potraktować ich jako prezentów od Wszechświata w postaci naturalnych przerw? Może to czas by spytać się siebie jak się czujesz, wziąć kilka głębokich oddechów lub dostrzec piękne drzewo rosnące tuż obok?
Wbrew pozorom, zatrzymanie się nie spowoduje, że będziesz mieć mniej czasu – wręcz przeciwnie. Świadome pauzy kwantowo rozszerzają czas – pomagają nam być bardziej efektywnymi i wydajnymi w czynnościach, które poprzedzają!
„Szczęśliwi czasu nie liczą”
Być może dzięki przerwom – także i w myśleniu. 😉 Umysł pełen zadań do wykonania to umysł obciążony. Poczucie, że każde zadanie musi zostać wykonane w ciągu, czasami nawet kilka z nich jednocześnie, powoduje jeszcze większe obciążenie. Tymczasem, prosta pauza potrafi pomóc skorygować umysłowi pewne niekorzystne założenia, oszczędzając nam pracy i pośpiechu, który zwykle prowadzi do błędów, a przynajmniej wzbudza w nas stres. Taka przerwa dodaje przestrzeni, poszerza perspektywę – pozwala na zrelaksowanie myślenia, co pomaga zrelaksować się także i ciału.
Następnym razem, kiedy z jakiegoś powodu nie możesz kontynuować tego, co zacząłeś, spójrz na to z innej strony. Może to prezent? Może z czasem świadoma pauza stanie się przyjemnym nawykiem i uratuje Cię od wielu potencjalnie nieprzyjemnych sytuacji – bo zanim zareagujesz złością na czyjąś złość, zatrzymasz się na chwilę, rozejrzysz, poczujesz swoje ciało i znajdziesz w sobie zupełnie inną odpowiedź. Taka prosta pauza może zmienić świat! 🤍
O sztuce świadomej pauzy polecam poczytać więcej w książce „The Art of Contemplation” Richarda Rudd’a, która jest świetnym uzupełnieniem dla Kluczy Genowych. Jeśli jednak angielski nie jest Twoją mocną stroną, nie przejmuj się – temat na pewno pojawi się jeszcze tu na blogu!
1 komentarz
[…] takiej, jaką znamy ze szkoły, czy takiej jaką szczycą się asceci! Dobrym punktem startu jest świadoma pauza. Celem jest dostrzeganie swoich wad i schematów, które powtarzamy raz za razem choć wcale nam […]