W pełni lata, wraz z dojrzewaniem owoców i zmianą pogody w kierunku doszy Pitta, zmieniają się także i nasze potrzeby. Z perspektywy smaków harmonizujących Pittę, w tym sezonie preferujemy pokarmy słodkie, gorzkie i cierpkie. Ma to oczywiście odwzorowanie w dostępności tych smaków w naturze – owoce, które jeszcze na wiosnę były głównie kwaśne i cierpkie, dojrzewają i nabierają słodyczy. W związku ze wzrostem temperatur na zewnątrz, posiłki ostre nie służą nam już tak samo jak to było wiosną. Zwracamy na to szczególną uwagę, gdy Pitta jest doszą przeważającą w naszym własnym organiźmie, ale także w dni bardziej upalne.
Lato to jedyny czas w roku, kiedy w Ajurwedzie nie odradza się już picia chłodniejszych napojów – choć oczywiście z umiarem podczas posiłków, gdyż nadal może to zaburzyć trawienie. Skupiamy się na jedzeniu raczej chłodnym, ciężkim i tłustym – mogą to być sałatki np. z rybą, serem halloumi, jajkami, młodymi ziemniakami, czy z sosami na bazie majonezu, jak również szparagi, fasola szparagowa, brokuł lub kalafior na maśle, orzechy, pestki dyni i słonecznika, prawdziwy miód, niepasteryzowany nabiał oraz ogrom królujących w tym sezonie świeżych owoców: czereśnie, maliny, agrest czy jagody. Zgodnie z zaleceniami Ajurwedy owoce jemy zawsze osobno od innych posiłków! Wynika to z zupełnie odmiennych procesów wymaganych do trawienia owoców i innych rodzajów pokarmów – trawienie surowych owoców nie jest taką prostą sprawą (szczególnie jeśli nie jesteśmy w pełni zdrowi), zatem zjedzenie takiego owoca tuż po obfitym obiedzie może zaowocować (😆) niekorzystną fermentacją w żołądku/jelitach.
Letnia Pitta jest czasem aktywności, tworzenia, intensywnej siły sprawczej. Jednak takie nacechowanie w braku równowagi może prowadzić do trawiennych dolegliwości, takich jak zgaga czy biegunki. Skóra może stać się zaczerwieniona lub pokryć się wypryskami. Zbyt wysoka Pitta to wszelkie stany zapalne w organiźmie. Możemy minimalizować te ogniste dolegliwości z pomocą powyższych wskazówek, a także korzystając z żywiołów Ziemi, Powietrza i chłodnej Wody – czyli spędzając czas nad jeziorem, morzem, w lasach czy w górach. Nieprzypadkowo więc, lato jest czasem, kiedy przeważnie mamy trochę wolnego czasu i chęci, by z takich przyjemności skorzystać! W warunkach domowych możemy pokusić się o pobudzająco chłodne prysznice, a poza okresami największego upału poczucie wiatru we włosach dzięki wypadom na rolki czy rower. Warto jest także zadbać o zdrowie jamy ustnej i pozbycie nadmiaru toksyn z organizmu przez poranne płukanie ust olejem kokosowym – podstawowe info znajdziesz na końcu tego wpisu.
2 komentarze
[…] w zimnym sezonie. W cieplejsze, słoneczne dni możemy nadal posiłkować się wskazówkami dla lata w Ajurwedzie, natomiast w zimniejsze, wietrzne i w końcu zimowe dni lepiej będzie skupić się na posiłkach […]
[…] ochota na cukier prawie całkowicie mija. Naturalna potrzeba smaku słodkiego pojawia się jednak w lecie, kiedy owoce nabierają słodyczy, i właśnie wtedy można sobie pozwolić na nieco więcej. […]